Przez ostatnie lata w naszym kraju obserwujemy gwałtowny wzrost liczby osób niezatrudnionych. Stopa bezrobocia nie tylko utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, ale również nieustannie wzrasta. Czekanie na oferty z urzędu pracy w wielu przypadkach okazuje się całkowicie bezowocne. Dlatego też, jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być wzięcie sprawy we własne ręce i założenie własnej działalności gospodarczej. Zanim jednak zdecydujemy się na otwarcie własnej firmy, powinniśmy zdać sobie sprawę z kilku rzeczy. O co dokładnie chodzi?
Przede wszystkim, decyzja o faktycznym zarejestrowaniu firmy nie powinna być decyzją pochopną. Zanim to zrobimy, powinniśmy gruntownie przemyśleć wybór odpowiedniego programu, z którego planujemy uzyskać dofinansowanie. Zasadniczy problem polega tu bowiem na tym, że jeżeli już założymy firmę, to automatycznie nie możemy ubiegać się o dofinansowanie dla jeszcze nieistniejących przedsiębiorstw.
Wprawdzie istnieją również dofinansowania dla firm już powstałych, jednak w naszym konkretnym przypadku, mogą się one okazać zdecydowanie mniej korzystne. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych przypadków i specyfiki naszego przedsiębiorstwa. Dlatego też zanim zarejestrujemy naszą firmę, powinniśmy najpierw zapoznać się ze szczegółami danego programu dofinansowania , dzięki czemu będziemy w stanie wybrać najbardziej opłacalną opcję.
Ważne jest również nieustanne śledzenie kolejnych naborów, które z reguły trwają dość krótko (około 30 dni). Jeżeli liczymy na to, że dotację możemy otrzymać w dowolnym momencie roku, nierzadko będziemy musieli odejść z niczym.
Należy również pamiętać, że samo założenie firmy jest stosunkowo najprostszym etapem całego procesu. Sytuacja ekonomiczna naszego kraju oraz szeroka konkurencja zmusza przedsiębiorców do nieustannej walki o klienta, która często polega na obniżaniu cen, a w konsekwencji – zaniżania realnych przychodów naszej firmy.