Od 15 stycznia 2015 roku istnieje już prawna możliwość założenia i rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym spółki jawnej przez internet. Niewątpliwie jest to rozwiązanie, które znacznie przyspiesza i zmniejsza koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej zorganizowanej w takiej formie prawnej.
Już od kilku lat bardzo usprawnione jest zakładanie jednoosobowych firm, nie działających w formie spółek prawa handlowego. Wiele formalności można załatwić przez internet po założeniu tzw. profilu zaufanego w systemie ePUAP. Jeśli jednak firmę zamierza założyć kilka osób to powstaje dylemat, jak tą współpracę zorganizować. Forma spółki cywilnej spółki cywilnej jest pewnym rozwiązaniem, ale ma kilka wad, choćby to, że sama spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której rejestracja już od kilku lat jest możliwa przez internet, jest rozwiązaniem ciekawym, ale ta forma prawna wiąże się z pewnymi uciążliwymi obowiązkami, jak np. konieczność wniesienia kapitału zakładowego (minimum 5.000 złotych) oraz prowadzenia pełnej księgowości (więc koszt obsługi księgowej jest znacznie wyższy niż przy księgowości uproszczonej). A to nie wszystkie koszty. Początkujących przedsiębiorców, chcących działać wspólnie często nie stać na takie wydatki na samym starcie.
Ciekawym rozwiązaniem jest więc założenie spółki jawnej, jednak do 15 stycznia 2015 r., co do tej formy prawnej przedsiębiorstwa można było podnieść pewne zastrzeżenia. Na początku należy wyjaśnić, że spółka jawna, to taki podmiot, w którym nie trzeba wnosić kapitału zakładowego, stosunki wewnętrzne wspólników układają się podobnie jak w spółce cywilnej. Za zobowiązania spółki jawnej wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem, ale dopiero, gdy egzekucja z majątku spółki staje się bezskuteczna. Zaletą spółki jawnej w odróżnieniu od np. spółki z o.o., jest to, że jeśli nie osiągnie się odpowiednio wysokiego pułapu obrotów, można w niej prowadzić tzw. uproszczoną księgowość. Koszt obsługi księgowej może być więc pięcio, lub nawet dziesięciokrotnie niższy niż w spółce z o.o., co na starcie ma znaczenie. Spółka jawna staje się samodzielnym podmiotem prawa od momentu wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.
Problem dotychczas był taki, że rejestracja spółki jawnej w Krajowym Rejestrze Sądowym wymagała sporządzenia kilku dokumentów, wypełnienia formularzy i złożenia ich do sądu, uiszczenia opłaty sądowej 500 złotych za wpis w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego oraz 100 złotych za ogłoszenie o rejestracji spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W zależności od sądu, o którego taki papierowy wniosek o rejestrację spółki był składany, a sąd właściwy zależy od siedziby zakładanej spółki, na rejestrację czekało się od około tygodnia do nawet kilku miesięcy. A należy zaznaczyć, że przed rejestracją w KRS spółka jawna nie istnieje, więc nie może działać.