Bardzo często praca w dużej, prężnej, międzynarodowej korporacji jest marzeniem większości absolwentów szkół wyższych. Praca ta może przysporzyć dużego doświadczenia, być szkołą życia i podwaliną pod przyszłą własną działalność gospodarczą. Bardzo często właśnie tak się zdarza, że wielu pracowników korporacji po kliku latach pracy przechodzi na własne. Dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Wiele osób uważa pracę w korporacji za pracę mogącą zapewnić stabilizację finansową, zawodową, jak i również dającą spore szanse na awans, dzięki możliwości wytyczenia sobie ścieżki kariery.
Jak się to ma do ewentualnej decyzji o założeniu własnej firmy w przyszłości? Otóż bardzo wiele. Praca w korporacji ma bardzo dużo zalet, dając ogromne możliwości rozwoju swojej kariery zawodowej. Dzięki niej opanujemy know-how, które w przyszłości da nam lepszy start przy własnym przedsiębiorstwie. Właśnie te know-how, które jest zlepkiem doświadczeń wielu, wielu osób w korporacji, daje nam duże możliwości. Powstaje jednak pytanie, dlaczego pracownicy korporacji myślą o zakładaniu własnych biznesów, rezygnacji z zabezpieczenia ekonomicznego i zawodowego? Otóż korpopracownicy po spędzeniu w dużej firmie paru lat, dochodzą do wniosku, iż taka praca im nie odpowiada – stres, zmęczenie psychiczne i fizyczne, praca po kilkanaście godzin dziennie mogą odstraszyć. Presja czasu, wyścig szczurów, przytłoczenie ogromną korporacja mogą zmiękczyć nawet najbardziej wytrwałych pracowników. W pewnym momencie można dojść do konkluzji, iż jesteśmy tylko małymi trybikami w wielkiej machinie, a tych trybików są tysiące, nie mając wpływu na to co się dzieje w korporacji.
Dlatego właśnie wiele osób porzuca taki tryb życia, a zdobyte doświadczenie wykorzystuje do założenia oraz późniejszego prowadzenia własnej firmy. Często są to małe sklepy internetowe, agroturystyka, mała gastronomia, projektowanie stron internetowych, itd. Taki sposób działania daje wielkie poczucie spełnienia, daje dużo radości oraz satysfakcji z życia. Właśnie prowadząc własną działalność gospodarczą mamy wrażenie, że nad wszystkim panujemy, tworzymy coś, uczestniczymy osobiście w całym procesie, mając na wszystko wpływ. Pamiętajmy jednak, iż przestawienie się z szybkiego trybu pracy pod presją na spokojną, czasami monotonną działalność gospodarczą może przysporzyć nam więcej szkód, niż korzyści, dlatego też każda decyzja tego typu musi być przemyślana. Dodatkowo nie jest powiedziane, iż nasz pomysł na własną firmę spodoba się klientom i czy tak duża zmiana życiowa będzie nam przynosiła wymierne korzyści w postaci pieniędzy.