Coraz więcej kobiet chce piąć się w górę po własnej ścieżce kariery. Bardzo ważne dla nich jest wsparcie ich partnera. Jak mówią eksperci – kobiety współpracują z mężczyznami, a nie są już ich naturalnymi wrogami.
Coraz więcej kobiet awansuje na wyższe stanowiska. Nie boją się one, iż nie podołają swoim zadaniom. Stają się pewniejsze siebie i przystępują do pracy z duża wiarą w swoje umiejętności. Coraz mniejszy procent kobiet uważa, iż nie będzie w stanie wykonywać nowych obowiązków należycie. Duża cześć kobiet również uzależnia swoją decyzję o awansie od zadania swoich partnerów. Nie chodzi tutaj o ich zgodę. Co to to nie. Chodzi o ustalenie podziału obowiązków domowych oraz opieki nad dziećmi. Najczęściej przedstawicielki płci pięknej upatrują swój rozwój w doradztwie. Kobiety, które są matkami oczekują od swoich pracodawców elastycznego czasu pracy, a od partnerów i rodziny pomocy w realizacji innych obowiązków. Dla wielu z nich równie ważne na tym etapie decyzji są różnego rodzaju studia dodatkowe, szkolenia, warsztaty, a nawet narzędzia dostępne w Internecie.
Wyniki badań pokazały również, co utrudnia kobietom rozwój zawodowy: ciągle brakuje im wystarczającej pewności siebie oraz kompetencji. Kobiety odczuwają przede wszystkim niedostateczne wsparcie, zarówno ze strony pracodawcy jak i partnera życiowego. brak jasno wytyczonych celów zawodowych, brak mentora również jest jedną z przyczyn tych utrudnień. Mimo wszystko Polski są coraz bardziej przedsiębiorcze. Ponad połowa chce inwestować pieniądze, duża część myśli o założeniu własnego biznesu lub kupnie własnego mieszkania. Kobiety biznesmenki to już nie rzadkość, ale ciągle wahają się czy założyć działalność i pracować na własny rachunek. Pytane o to, co ułatwiłoby im założenie firmy i dalszy rozwój 62 proc. wskazało na niższe koszty podatkowe i mniejszą biurokrację. Ponad 21 proc, wskazała na niższe koszty pracy. Także tu pojawił się wątek potrzeby wsparcia coacha, psychologa czy mentora i ułatwień instytucjonalnych.