Najnowsze badania jednoznacznie ukazują, w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które dopiero zakończyły edukację. Według tych badań, nawet 20% bezrobotnych stanowią osoby, które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia. Taka sytuacja sprawia, że rodzi się jedno zasadnicze pytanie: jaki kierunek studiów wybrać aby mieć gwarancję zatrudnienia w dzisiejszych polskich realiach?

W tym momencie należy rozwiać wszelkie wątpliwości – absolutnej gwarancji nie możemy mieć nigdy. Można jedynie mówić o większym lub mniejszym prawdopodobieństwie zatrudnienia. Według najnowszych danych, na niemal natychmiastowe podjęcie pracy mogą liczyć osoby studiujące kierunki ekonomiczne (m.in. bankowość, marketing i finanse). Szacuje się, że stanowią oni ok. 25% ogółu polskich studentów.

Podobnie rzecz się ma z absolwentami kierunków informatycznych. Nieustanny i niezwykle dynamiczny rozwój nowych technologii generuje ciągłe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w branży IT, która z dnia na dzień staje się coraz ważniejszą gałęzią, nie tylko polskiej, ale i światowej gospodarki.

Nieustannym zainteresowaniem cieszy się również budownictwo – kierunek, któremu jeszcze kilka lat temu nikt nie dawał większych szans na zainteresowanie ze strony studentów. Obecnie budownictwo znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej obleganych kierunków studiów, a specjaliści w tej dziedzinie bez trudu znajda pracę w niemal każdym regionie Polski. Warto również dodać, że polscy specjaliści z branży budowlanej są bardzo cenieni również poza granicami naszego kraju, przez co wielu z nich, kuszonych znacznie większymi zarobkami, decyduje się na podjęcie pracy w krajach zachodnich.

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że rozpoczęcie studiów na danym kierunku powinno być decyzją dokładnie przemyślaną. Często może się okazać, że będzie to najważniejsza decyzja, jaką podjęliśmy w życiu.