W polskim prawie od maja tego roku chodzą zmiany, które dotyczą kas fiskalnych. Wchodzi nowe pojęcie, a więc kasa online, która w niektórych przypadkach będzie obowiązkowa i będzie trzeba wymienić kasę fizyczną na taką online. Jak to może wyglądać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Na wstępie powiedzmy sobie o tym, iż każda osoba prowadząca własny biznes zatrudniając pracowników, którzy w przedsiębiorstwie prowadzą sprzedaż na kasie fiskalnej musi zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi kas fiskalnych. 29 kwietnia 2019 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych, które jest lekturą obowiązkową przedsiębiorcy. Należy pamiętać o jednym szczególe, który często ucieka przedsiębiorcom, a więc o obowiązku sprawdzenia czy kasa fiskalna wyposażona jest w wyświetlacz umożliwiający klientowi odczyt znajdujących się na nim danych. Przejdźmy jednak to meritum, a więc do kas fiskalnych online. Od maja tego roku każdy przedsiębiorca ma prawo nabyć kasę online. Nie jest to jeszcze obowiązek, co należy podkreślić. Istnieje jednak taka możliwość. Obowiązek będzie, jednak od kolejnego roku, a więc od stycznia 2020 roku. Czego będzie on dokładnie dotyczył?
Otóż branż motoryzacyjnych oraz podatników dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu, którego przeznaczeniem jest napęd silników pojazdowych. Od 1 lipca obowiązek rozszerzy się o świadczących usługi związane z wyżywieniem przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, a także usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz dokonujących sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych. W kolejnym roku dojdą branże: kosmetyczna, fryzjerska, budowlane, usługi prawnicze, opieki medycznej i związane z działalnością obiektów służących do poprawiania kondycji fizycznej. Możliwe, ze obowiązek stosowania kas fiskalnych online będzie od roku 2023 obowiązywał już wszystkich.