Każdy rozpoczynający karierę w biznesie młody przedsiębiorca marzy o tym, by jego firma osiągnęła sukces, by jak najdłużej utrzymywała się na rynku, by pozyskiwać nowych klientów i nie tracić tych dotychczasowych. Jeśli nie ma się w rodzinie doświadczonych biznesmenów, warto rozejrzeć się po własnym „podwórku” za kimś, na kim można by się wzorować. Na polskim rynku istnieją i z powodzeniem działają firmy, których historia działalności wynosi niekiedy 300 lub więcej lat. Oto najstarsze polskie firmy, które działają bez przerwy i wciąż mają dobrą pozycję na rynku.
Hotel Pod Trzema Koronami w Toruniu funkcjonuje od 319 lat. Hotel znajduje się w zabytkowej kamienicy przy Rynku Staromiejskim. Hotel istnieje pod znaną dziś nazwą od co najmniej 1697 roku, a nazwa ta pochodzi od tego, że w hotelu tym spało co najmniej trzech władców lub małżonkowie. Pierwsze zapisy dotyczące Hotelu Pod Trzema Koronami wywodzą się właśnie z roku 1697, kiedy to odnotowano pobyt królowej Marysieńki, wdowy po Janie III Sobieskim. Udokumentowano także nocleg króla Augusta II Mocnego i cara Piotra Wielkiego, które miały miejsce w 1709 roku. W swej historii Hotel może pochwalić się goszczeniem między innymi Jana Matejki, Zygmunta Krasińskiego czy Heleny Modrzejewskiej. Sam budynek, kamienica, stoi od 1480 roku. W XIX wieku przeszła modernizację, jednak w XX wieku ponownie powrócono do oryginalnego wyglądu budynku.
Kolejnym starym polskim przedsiębiorstwem, które może się pochwalić ponad 100-letnią historią są Browary Tyskie. Działalność browarnicza trwa nieprzerwanie od 1629 roku. Jednak wskazuje się, że pierwsze wzmianki o Browarze Książęcym pochodzą już z 1613 roku. Ciekawostką jest fakt, że każdemu przechodniowi, który szedł uliczką znajdującą się obok browaru, a która obecnie znajduje się na terenie zakładu, rozdawano piwo. Browary najszybciej rozwijały się w XX wieku, kiedy to piwo Tyskie weszło na rynek ogólnopolski. Obecnie Browary Tyskie należą do międzynarodowego koncernu SAB Miller i są częścią polskiej odnogi Kampanii Piwowarskiej.
Jeszcze starszym przedsiębiorstwem niż Browary Tyskie, jest Apteka Radziecka w Toruniu. Apteka została założona w 1623 roku, a inicjatorem była Rada Miejska, od której apteka nosi nazwę. Niestety, nie zachował się oryginalny budynek, jednak miejsce realizacji biznesu pozostało niezmienne – to ulica Szeroka 27. Obecnie jest to najstarsza apteka w Toruniu i jedna z najstarszych w Polsce.
Starsza od Apteki Radzieckiej jest Apteka Rektorska w Zamościu. Została założona w 1609 roku przez Szymona Piechowicza. Znajduje się ona w zabytkowym budynku, na rogu przy Rynku Wielkim w Zamościu. Piechowicz był rektorem Akademii Zamojskiej, skąd później wzięła się nazwa przedsiębiorstwa. Oficjalnie nazwę tą przyjęto w 1976 roku. Aptece groziła likwidacja, gdyż miasto chciało sprzedać zabytkową kamienicę. Na szczęście lokal apteczny wyłączono z przetargu i apteka działa do dziś.