Zaczyna się lato, czerwiec, czas radosnych urlopów, ciepła, słońca, pięknej pogody. Tymczasem początkujący biznesmeni rzadko mogą sobie pozwolić na luksus urlopu, bo przecież dopiero co zaczęli działalność i zamiast odpoczywać, muszą zebrać się do pozyskiwania klientów, kontrahentów, współpracowników. Muszą zarobić na przysłowiowy ZUS i urząd skarbowy. To nie jest czas wylegiwania się na plaży czy w lesie. Jednak nawet w biurze dopada młodych przedsiębiorców upał. Jak sobie z nim poradzić, kiedy telefony dzwonią, klienci chcą się spotkać, a tu nie ma się na nic siły i ochoty?
upal-mezczyzniPrzede wszystkim należy dużo pić. Lekarze i dietetycy radzą, by w gorące dni odstawić kofeinę i alkohol, a także wszelkie napoje słodzone i gazowane na rzecz wody, herbatek ziołowych, naturalnych soków świeżo wyciskanych. Nawadnianie organizmu jest bardzo ważnym elementem walki z upałami, gdyż zapewnia to dobre funkcjonowanie całego ciała. Upały nie zwalniają przecież właścicieli małych, mikro i jednoosobowych firm od myślenia, planowania czy zarządzania.
Jeśli pracuje się w branży, w której ważny jest wygląd – medyczna, prawnicza, ogólnie pojęte zdrowie, czy inne, to warto postawić na materiały przewiewne, w których nie będziemy się strasznie pocić. Warto uzupełnić swoją garderobę o ubrania z bawełny i lnu. Te materiały doskonale nadają się na gorące dni, gdyż przepuszczają powietrze nie powodując zgrzania się ciała. W sklepach oferujących odzież biznesową można znaleźć letnie propozycje, które zdadzą egzamin w nieklimatyzowanym pomieszczeniu – biurze. Warto pamiętać także by nie zakładać na siebie ciemnych kolorów, gdyż absorbują one światło i ciepło. Latem preferowane są kolory jasne, najlepiej pastelowe.
Idealnym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Nie każdy początkujący biznesmen może sobie jednak na takową pozwolić lub na wynajmowanie pomieszczeń klimatyzowanych. Gdy nie ma takiej możliwości warto zaopatrzyć się w wiatraki i inne urządzenia chłodzące. Pozamykane okna także mogą pomóc, o ile są po nasłonecznionej stronie budynku. upal-klimatyzacjaKiedy słońce nie sięga do pomieszczeń, zwłaszcza wcześnie rano lub późnym wieczorem warto przewietrzyć pokoje, by je wychłodzić i odświeżyć. Kiedy jednak ma się klimatyzowane pomieszczenia, należy pamiętać, by temperatura nie była niższa niż 6 stopni od tej panującej na zewnątrz. Większa różnica temperatur może prowadzić do przeziębień czy angin.
Jeśli nie ma się danego dnia spotkań, wie się, że klienci nie przyjdą, można spróbować kłaść sobie wilgotne ściereczki, ręczniczki na kark czy czoło. To także przynosi ulgę. Można także postawić kubek z zimną wodą, by ta parowała i chłodziła pomieszczenie.